Kĺbová výživa už po tridsiatke? ÁNO!

Máte doplnky stravy na podporu pohybového aparátu spojené so seniormi? Dôležité je myslieť dopredu. Naše kĺby potrebujú výživu už v strednom veku, a v tomto článku sa dozviete prečo:

Po tridsiatke klesá tvorba kolagénu

To je telu vlastná látka, ktorá je súčasťou mnohých tkanív od kože až po kĺby. Funkciou kolagénu je držať hmotu pohromade a zároveň zaistiť pružnosť a odolnosť. Obvykle o ňom hovoríme v spojitosti s kĺbmi a chrupavkami. Zhruba po tridsiatom roku života však v našom organizme tvorba vlastného kolagénu spomaľuje. A to je dôvod, prečo práve vtedy začneme pociťovať zmeny pohybového ústrojenstva a prečo sa objavia prvé vrásky.

Produkciu kolagénu skvele podporí vitamín C. Nezabúdajte na jeho dostatočný prísun, alebo si vyberte takú kĺbovú výživu, ktorá už samotný kolagén obsahuje.

Nároky tela sa s pribúdajúcimi rokmi zvyšujú

Kosti, svaly aj kĺbový aparát potrebujú neustály prísun živín. Zatiaľ čo v mladosti si telo poradí samo, s vekom by sme mu s tým mali pomôcť. Kosti potrebujú dostatok vápnika, svaly horčík a na pohyblivosť kĺbov by sme mali pamätať aj na glukosamín.

Dá sa povedať, že telo potrebuje viac živín, ale ich vlastná tvorba klesá. To je čas, kedy sa oplatí siahnuť po doplnkoch stravy.

Kĺbová výživa nie je len na kĺby

Aj keď by sa to podľa jej názvu dalo odvodiť inak. Obvykle obsahuje široké spektrum vitamínov, minerálov a ďalších látok, ktoré bývajú v bežnom jedálničku zastúpené menej, hoci ich náš pohybový aparát potrebuje. Aj to je dôvod, prečo užívať kĺbovú výživu už v strednom veku – prakticky tak nedovolíme, aby naše telo trpelo a aby kvôli tomu prišli ťažkosti.

Kĺbová výživa vo forme výživových doplnkov má bezpochyby svoj význam aj u seniorov. Tí by sa mali zamerať na svoje konkrétne potreby a vybrať produkt s takým zložením, ktoré nie je jednostranné a podporí nielen kosti a svaly, ale aj kĺby a chrupavky.

Nezabúdajte na pohyb a pitný režim

Problémy pohybového aparátu často ľudí prinútia k tomu, aby sa prestali hýbať. To je však veľká škoda. To, čo sa nepoužíva, veľmi rýchlo začne chátrať. Pri akomkoľvek probléme preto navštívte lekára a vyriešte príčinu tak, aby ste dokázali zostať v dobrej fyzickej kondícii čo najdlhšie.

Ruka v ruke kĺbovou výživou ide aj správny pitný režim. Najmenej 2 litre čistej vody denne pomôžu po celom tele distribuovať živiny z doplnkov stravy. Každá naša bunka potrebuje vodu a preto pitný režim nepodceňujte. Tým skôr, pokiaľ ste aktívni a v rámci pohybu zo svojho tela vodu často vypotíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *