Tipy a triky ako efektívne využiť čas počas karantény

Tipy a triky ako efektívne využiť čas počas karantény

Uviazli ste v karanténe bez príznakov a neviete, ako využiť svoj voľný čas? Nebojte sa, nie ste sami. Pravdupovediac, je to celkom bežný scenár posledných rokov pretrvávajúcej pandémie. Veľa ľudí si na začiatku povie: „Aspoň si porobím všetko, čo počas rušného života nestíham.” Realitou však je, že 10 dní prejde ako voda a vy zistíte, že ste ich premrhali pred televízorom alebo v posteli. Ako tomu zabrániť? 

Spravte si plán

Uvedomujem si, že nie všetci ľudia majú organizáciu času v láske, a to je v poriadku. Nemusíte si naplánovať každý deň od rána až do večera. Stačí, ak si prvý deň vypíšete veci, ktoré chcete počas karantény stihnúť a vyvesíte si ho na viditeľné miesto. Osobne odporúčam dať si nižšie ciele, aby ste pri nesplnení všetkých neboli frustrovaní. 

Plán môže vyzerať napríklad takto: 

✓ každý deň spať 8 hodín

✓ hodinu denne venovať čítaniu

✓ pretriediť oblečenie, ktoré už nenosím

✓ cvičiť hodinu denne  

Venujte čas aj oddychu

Relax je v očiach niektorých ľudí  považovaný za plytvanie času. V takomto prípade majú ľudia počas oddychu výčitky svedomia a nevedia si čas poriadne vychutnať. Na druhej strane sú takí, ktorí oddychu venujú priveľa času, a ten sa nakoniec stane premárneným. Ako týmto extrémom zabrániť? Dôležité je uvedomiť si, že na oddych máme právo a nie je na ňom nič zlé. Druhá vec je vyhradenie času na prácu a na oddych. Príklad: do druhej poobede budem upratovať a potom si dám hodinu oddych. Skúste to. Za pokus nič nedáte:)

Čo tak si zatancovať? 

Tento bod ste možno celkom nečakali, no hneď ho vysvetlím. Je totiž vedecky dokázané, že tanec má priaznivé účinky na naše psychické zdravie. Zvyšuje sebavedomie, znižuje depresiu, úzkosť a pomáha vyjadriť emócie. Karanténa, teda priestor kedy ste sami doma, je skvelá príležitosť na súkromnú diskotéku, kedy dostanete zo seba všetok stres a ťažkosti, čo so sebou nesiete počas normálneho života. Pokiaľ ste však v izolácií aj so svojou rodinou, spravte si tancovačku všetci spoločne. Nemusíte mať doma mixpult alebo zosilňovače. Najideálnejší je dobrý album, nejaké HI-FI reproduktory, odsunutý gauč v obývačke a o zábavu je postarané. Uvidíte, ako vás takýto bláznivý zážitok môže spojiť. 

Vyskúšajte niečo nové

Možno ste vždy chceli upiecť svoj vlastný chlieb, naučiť sa vyšívať alebo napísať báseň. Tak, nech sa páči, práve máte príležitosť. Nie je všetko len o povinnostiach a upratovaní. Využite čas naplno a objavujte nové zručnosti, ktoré vás budú napĺňať.

No čo? Už tá karanténa nevyzerá tak zle, však?:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *