Keď dajú kĺby o sebe vedieť

Problémy s pohybovým aparátom často spájame s vyšším vekom. Nemusí tomu tak ale byť vždy. Ľudia, ktorí sú stále v pohybe ale aj športovci dávajú nechtiac kĺbom zabrať. Skákanie, behanie alebo aj dvíhanie činiek môže zaťažovať kĺby, ktoré sa tak rýchlejšie opotrebujú. V ponuke je dnes množstvo výživových doplnkov, ktoré sa zameriavajú práve na kĺby. Na ktorý z nich sa zamerať?

Kolagén

Kolagén je pre zdravé kĺby nesmierne dôležitou zložkou. Práve táto látka sa stará o výživu chrupavky, podporuje jej regeneráciu a zmierňuje zápaly. Ak si všimnete takmer každá kĺbová výživa pre ľudí obsahuje kolagén. Vplyv kolagénu nekončí pri kĺboch. Zlepšuje textúru pleti, zvyšuje jej pružnosť, zlepšuje stav vlasov a nechtov a podporuje regeneráciu kostí, šliach a kĺbov.

Po kolagéne by mali siahnuť nie len starší ľudia ale aj športovci, ktorých kĺby sú príliš namáhané.

Na výbere kolagénu záleží

Kolagén je pomerne veľká molekula, ktorú organizmus nevstrebe. Pri výbere kolagénového doplnku si všímajte aký typ kolagénu obsahuje. Najvhodnejší a aj pre organizmus najľahšie stráviteľný je hydrolyzovaný kolagén. V podstate ide o molekulu kolagénu, ktorá je hydrolýzou rozložená na menšie molekuly. Tie tráviaci systém ľahko vstrebe.

Kedy začať kolagén užívať

Kolagén je látka, ktorú si organizmus dokáže vytvoriť sám. Nevytvára ho ale stále a jeho produkcia vekom klesá. Pokles začína už okolo 25 roku života. Aj keď si ešte pár rokov nemusíte nič všimnúť je dobré užívať kolagénové doplnky preventívne, hlavne ak máte aktívny životný štýl.

Doplnky výživy na kĺby

Nedostatok kolagénu nie je jediným dôvodom, prečo vás kĺby bolia. Preto je lepšie siahnuť po produktoch, ktoré obsahujú viac účinných látok. Výživa na kĺby tak môže obsahovať aj

  • Kyselinu hyalurónovú – zlepšuje pohyblivosť kĺbov
  • Lecitín – zlepšuje pružnosť a aj štruktúru membrán
  • Glukozamín – podporuje pevnosť kĺbov, vyživuje ich.
  • a ďalšie

Dobré je ak výživový doplnok obsahuje aj vitamíny, ktoré dodajú kĺbom potrebnú výživu a prispievajú tak k ich lepšej funkčnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *