Vzácni pomocníci do záhradky

Pri jarnej návšteve záhradného centra zostávajú začínajúci adepti záhradníctva v miernom pomykove. Výber všetkého možného náradia je taký široký, že ak by mali nakúpiť z každého tovaru jeden kus, na samotné rastliny  – a je jedno či zeleninu alebo ovocné stromy – by už nezostalo dosť peňazí.

Niekedy je treba investície do náradia brzdiť, ale existujú aj také druhy náradia, ktoré sú nevyhnutné. A nemyslíme tu len na také esenciálne druhy ručného náradia ako sú rôzne motyky či sekery. Bez jedných ani druhých sa v záhrade a okolo domu ani nepohnete.
Pokiaľ sa rozhodnete pestovať v záhrade aspoň niekoľko ovocných stromov, je nevyhnutné mať vo výbave aj špeciálnu pílku na rez konárov, záhradné nožnice a nožnice na konáre. Že aký je medzi tými poslednými dvoma druhmi rozdiel?

Záhradné nožnice sú malé nožnice do jednej ruky. No…, malé ako malé. Technicky sú to skôr kliešte, pretože ich rúčka je pomerne mohutná a rezné čepele naopak pomerne malé. Tento tvar je daný jednoduchou mechanikou páky. Aby ste jednou rukou prestrihli drevený konár z tvrdého dreva ovocného stromu, nemôže to byť inak. Aj keď prevodové (račňové) mechanizmy prácu s niektorými modelmi podstatne zjednodušujú.

Nožnice na konáre sú podstatne väčšie a aj pomer dĺžky čepelí voči rúčkam je niekoľkonásobne zmenený v prospech rúčok. Tie navyše môžu byť teleskopické. Materiálom rúčok môže byť oceľ, ale aj hliník. Na ostria sa naopak používa výhradne tá najkvalitnejšia oceľ. Nožnice na konáre sú určené na použitie pomocou dvoch rúk. Len tak sa dajú prestrihnúť hrubšie konáre. Ale ani nožnice na konáre nie sú všemocné. Aj tie najkvalitnejšie nožnice na konáre, vybavené dokonca pákovým mechanizmom pre násobenie účinnosti sily sú zvyčajne určené len na strihanie konárov do hrúbky cca 45 milimetrov. Všetko hrubšie je už doména pílok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *