Doplnky, ktoré na cyklovýlet nemôžete zabudnúť

Vybrať správny bicykel nie je ani zďaleka jediné rozhodnutie, ktoré musí cyklonadšenec učiniť. Potrebné sú aj doplnky, ktoré vám zážitok na trati uľahčia a spríjemnia. Ak chcete vedieť, čo by vám na cestách nemalo chýbať, čítajte ďalej.

Adekvátne oblečenie

Kupovať si na každý šport samostatné oblečenie vám môže prísť ako strata peňazí. V niektorých prípadoch aj je, no musíme si uvedomiť, že jazda na bicykli vytvára úplne iné podmienky, ako športy v interiéri. 

Ako zbraň proti nepríjemnému dažďu a vetru je jasnou voľbou nepremokavá ľahká bunda. Ich výhodou je okrem iného aj priedušnosť, ktorá odľahčí vaše telo od vlhkosti a odbúra pocit spotenia. 

A čo proti chladu? 

Nikto nemá rád pocit zimy, na sedadle bicykla obzvlášť. Medzi odporúčania musíme zaradiť nohavice na bicykel, keďže pri jazde vo veľkej rýchlosti si potrebujete chrániť kríže pred prechladnutím. Ak si vyberiete zimné „cyklisťáky”, ich hrubší materiál bude adekvátnou ochranou. Ak vás trápia kolená, siahli by sme po trojštvrťových aj v letnom období. S chladom a teplom si taktiež vedia poradiť rukavice na bicykel, ktoré správnemu cyklistovi nesmú vo výbave chýbať.

Nepodceňujte bezpečnosť

Príkazy nikto nemá rád, no v prípade bezpečnosti je ich dodržiavanie to najlepšie, čo môžete pre seba a okolie urobiť. Dôležitosť prilby, najmä mimo mesta, dúfajme nemusíme prizvukovať. Pri jej výbere nezabudnite, že úlohu zohráva správna veľkosť. Pokiaľ človeku presne nesadne na hlavu, je takmer zbytočná.

Vyhýbajte sa tme

Veľkú časť ochrany zohráva aj vaša viditeľnosť. Tú zariadite reflexnými prvkami, ktoré môžu byť umiestnené aj na spomínanom cyklistickom oblečení, prípade sa dajú zakúpiť rôzne pripínacie predmety. Neodmysliteľné sú však aj predné a zadné svetlá primontované na bicykel, ktoré vám pomáhajú v noci vidieť na cestu. 

Pre deti, ktoré s jazdením len začínajú, nezabudnite pribaliť chrániče. Pre absolútnu bezpečnosť existujú chrániče na lakte, zápästia a kolená.

Smädný cyklista – nešťastný cyklista

Sme len ľudia a faktom je, že pokiaľ naše základné potreby nie sú naplnené, nedokážeme si nič vychutnať. Medzi tieto potreby patrí aj smäd. Pozrieme sa konkrétne na formy uskladnenia. Pokiaľ váš bicykel nemá primontovaný držiak na fľašu, možno by ste túto investíciu mali zvážiť. Praktickosť prístupu ku fľaši aj počas jazdy je neporovnateľná a taktiež uberiete na zbytočnej váhe vášmu ruksaku. V ňom by ste radšej mali nechať miesto na pumpu, náradie a náhradné plášte na bicykel pre stav núdze. Nie je predsa nič horšie, ako tlačiť niekoľko kilometrov bicykel po trase, ktorú ste si chceli vychutnať z pohodlia sedadla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *